Slovenská seriálová kultúra

Autor: Lucia Klobušníková | 8.1.2014 o 8:39 | (upravené 9.1.2014 o 11:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

Je až neuveriteľné ako rýchlo sa slovenské seriály množia. Keby sa dalo hovoriť o hodnotných umeleckých dielach určite by nikto neprotestoval, ale žiaden trochu náročnejší divák si na svoje určite nepríde.

 

Najväčším tŕňom v mojom oku sa opakovane stáva PANELÁK - seriál TV JOJ, ktorý už 12. sériu po sebe kraľuje televíznym seriálom od pondelka do piatku v hlavnom vysielacom čase. Prvé série možno mali čo divákovi ponúknuť, ale s každou ďalšou toho bolo menej a menej. Obsadenie seriálu je aj po rokoch stále to isté. Občas niekto pribudne, málokedy niekto seriál opustí a keď sa to už stane, je to napríklad preto, lebo dostal lepšie miesto v seriály konkurenčnej televízie. Potom je jeho postava už len opakovane spomenutá, aby diváci nadobudli dojem, že  je stále živá, i keď  ju už nikdy na vlastné oči neuvidia.

Cieľom tvorcov paneláku je nám ukázať bežný ľudský život zo všetkými zápletkami a trápnymi situáciami, ktoré si my radšej nechávame pre seba. V čase jeho najväčšej slávy nebolo človeka, čo by ho nepozeral. Mladí, starí, deti všetci sa okolo 20 hodiny usadili pred televízorom, aby zistili čo nové majú Maslák, Duško a jeho rodina, Kordiak, Angie, pán Blichár , Dunčo, pani Janka, a ďalší.

Aj ja som tomu prepadla, bola to hlavná téma rozhovoru v školských laviciach na druhý deň. Bola som podstatne mladšia ako teraz a moje nároky na seriály, pri ktorých by som zabila čas neboli nijak vysoké. Andy Kraus mal dobrý nápad, to treba uznať. Lenže tak na jednu, dve série. Naozaj nie je zaujímavé, vidieť stále tých istých ľudí, len inak popárovaných, opakujúce sa situácie  s obmenenými postavami. Navyše je tam priveľa silene vtipných príhod na jednej kope. Táto séria by mohla byť posledná. Myslím, že aj dobrého veľa škodí a panelák nám to najlepšie zo seba už dávno ukázal.

Prednedávnom sa na obrazovky vrátil ďalší z obľúbených diváckych seriálov Andyho Krausa - Susedia. Môžete si ich opäť po rokoch pozrieť v reprízach na TV Markíza.  Pôvodne sa začali vysielať v roku 2006. Bola naplánovaná len jedna séria. Pre ich úspech nakoniec boli vyrobené ďalšie dve. Prinášajú nám vtipné príbehy zo života 2 rodín. Slovenskej rodiny Františka Stromokocúra jeho ženy Zuzany, ich dcéry Milky a Lászla  jeho manželky Ildikó a ich syna Gergelyho. Obidvom rodinám mierne znepríjemňuje život ich suseda Marta Sladká. Svojho času boli susedia seriálovou špičkou , lámali rekordy sledovanosti. Koniec tomuto seriálu spôsobili roztržky medzi dlhoročnými spolupracovníkmi Andym Krausom a Petrom Marcinom. Marcin nechcel pokračovať v natáčaní a Kraus odišiel do konkurenčnej televízie JOJ, kde režíruje už spomínaný Panelák.

Na jeseň roku 2013 sa šuškalo o tom, že by sa Susedia mohli vrátiť.  V pôvodnej verzii a s pôvodnými postavami to bohužiaľ nebude možné, pretože značka Susedia aj postavy patria Markíze a Kraus dlhé roky pracuje pre TV JOJ. Pokiaľ budú chcieť svoje plány s Marcinom uskutočniť, budú musieť vytvoriť nový projekt, s novým názvom a novými hercami, ktorý sa na susedov bude podobať. Uvidíme, či sa do toho pustia a či sa im to podarí, každopádne väčšinou platí, že originál je len jeden.

Pri prepínaní môžete natrafiť aj na Búrlivé víno - čo je podľa štatistík, a sledovanosti, úspešný, pomerne nový výtvor TV Markíza. V januári 2014 si budete môcť vychutnať druhú sériu. Sledujeme v ňom život dvoch vinárskych rodín Dolinských a Roznerovcov.

Chlapi neplačú! - tvrdia všetky matky svojím malým synom pri páde na kolená.  Okrem toho je táto fráza aj názvom ďalšieho nového projektu TV Markíza. Aby tých seriálov naozaj nebolo málo a divák sa nemohol jednoducho rozhodnúť, čo bude sledovať aj TV JOJ má na konte ešte zopár kúskov. Napríklad seriál DEDIČSTVO  či najnovší prírastok KLAN. Isto som aj tak nevymenovala všetky.

Poďme sa teraz pozrieť na to, čo mi na nich nevonia.

Slovenský herci majú prácu, scenáristi, režiséri nápady, televízia zisky a diváci si môžu okrem reality šou i miliónkrát opakovaných večerných programov, filmov pozrieť niečo nové. To je síce všetko pekné, ale na druhej strane v polovici seriálov hrajú tie isté osoby. To je pre mňa ako diváka trochu mätúce, zvyknú sa mi potom popliesť postavy. Televízie si hercov navzájom kradnú a im sa nemôžeme čudovať, že sa radi odoberú za lepšou ponukou. Všetky seriály sú na jedno kopyto.

Áno, každý sa odohráva v inom prostredí, postavy sa nachádzajú v inom postavení no keď sa na to pozrieme lepšie v každom jednom vidíme to isté. Lásku, zradu, klamstvá, nekonečné intrigy i milostné romániky. Navyše sú vyplnené prázdnymi scénami, keď sledujete úplne bežné situácie a očakávate nejaký zaujímavý zvrat, ale ono sa nič nedeje.  Žiadny z nich nám okrem plytkej večernej zábavy nemôže poskytnúť nič navyše, nič, čo by  plnohodnotne obohatilo naše životy. Preto už dávno TV nepozerám.  Na druhej strane bolo by to úplne inak keby slovenskí ľudia tak tieto seriály a ďalšie plytké projekty nehltali. Potom by asi nemali taký úspech. Väčšina ľudí po práci zhodí veci do kúta obuje si papuče a uteká k televízii. Toto je potom výsledkom. Keby si radšej vzali knihu....

To však nie je jediný dôvod. Vždy keď ju sledujem mám pocit, akoby tu v skutočnosti nebola pre diváka, len sa snaží robiť všetko možné preto, aby tu bol divák pre ňu. Hlavne súkromné TV stanice. Porovnajte si program TV JOJ a TV Markíza. Hneď vám do očí udrie vzájomné súperenie. Nútia diváka, aby si vybrali. Najsledovanejšie seriály, relácie, reality show i správy sú vysielané presne v rovnakom čase. Veľmi by ma potešilo keby sa investovalo do plnohodnotných projektov, ktoré majú i hlbší zmysel, ale na také bohužiaľ nikdy neostanú peniaze.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?