Nový článok

Autor: Lucia Klobušníková | 28.5.2013 o 20:58 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  356x

Ako dvojčatá S prijatím zákona č. 468 z 30. októbra 1991 o rozhlasovom a TV vysielaní vznikli podmienky na vznik duálneho vysielania. V roku 1996 pribudla k verejnoprávnej Slovenskej televízii prvá súkromná plnoformátová televízia Markíza. Od svojho vzniku žiarila na mediálnom nebi najjasnejšie, i doteraz je najúspešnejšou televíziou a jej najsledovanejšou reláciou sú televízne noviny.  V roku 2002 vznikla televízia s ľubozvučným názvom Joj. Už len dĺžeň chýba. A začal sa boj!

 

O diváka.  Na Markíze som ako mladšia mala veľmi rada Teleráno a reláciu Doma s markízou, ktorá už vymizla z obrazovky. Jej ekvivalent v podobe Dámskeho klubu môžeme nájsť na STV1. Aj keď vo vysielacom čase okolo obeda, čo podľa mňa môžu sledovať len dôchodkyne a mamičky na materskej dovolenke. Keď som náhodou doma rada si ju pozriem, ani nie tak pre rady, ktoré ponúkajú, ale pre moderátorské obsadenie. Dobre sa počúvajú. Soňa Müllerová, Iveta Malachovská, Kveta Horváthová, Karin Jančichová Majtánová. Sú podľa mňa zárukou moderátorskej kvality, čo sa o väčšine dnešných moderátoriek a moderátorov nedá povedať. Kde sú tie časy, keď nebol dokonalý vzhľad všetko, ale moderátori spolupracovali s jazykovedcami a na svojej výslovnosti a celkovom prejave si dali záležať. Už asi nenávratne preč. Teraz ak vyzeráte ako manekýnka a nezakoktávate sa môžete robiť moderátorku aj vy.

 

Vrátim sa v čase ešte o pár rokov dozadu. Keď som sa ako malé dievčatko  každý víkend tešila na Kakao. A nie len na to varené. Na krtka, včielku Máju a klasické večerníčky. Až kým ho v roku 2005 nezrušili kvôli nízkej sledovanosti. Detskí diváci sledovali radšej komerčné rozprávky na TV JOJ. Okrem Kakaa tu boli aj Elá Hop, Od Kuka do Kuka a podobne. Dnes si už žiadnu normálnu detskú reláciu nepozriete, ostali nám už len všelijaké americké umelé seriály. Tie vôbec nestavajú na tých správnych hodnotách. Osobne ma rozčuľuje napríklad aj to, keď vo večerných hodinách cez víkend chodia animované filmy. Niektoré sú síce kvalitné, no mám pocit, že sa dnes točia pre dospelých a nie pre deti a na druhej strane, keď začne o 20:20 a každú chvíľu je reklama, končí 90 minútový film o 3 hodiny a to už deti majú dávno spať. Skúste im to v polovici príbehu vysvetliť...

Z detskými kanálmi je to naozaj bieda zoberme si napríklad Disney Channel. Jedna katastrofa. Keď deťom dovolíme pozerať relácie typu Hanna Montaha, Jessie, Sonny ve velkém světe, Sladký život na moři a mnohé ďalšie, tak sa potom nemôžeme čudovať ako sa správajú a ako vyzerajú.

 

Dnešná uponáhľaná doba mení ľudské hodnoty. Každý naháňa peniaze a mnohí rodičia by veľmi radi trávili radšej čas, keby ho mali, so svojimi deťmi. Nemajú ho a tak sa dieťa usadí po návrate zo školy ku televízii alebo k počítaču a už to ide. Potom sa čudujeme, že sú deti drzé a zaujíma ich jedine to, čo im kúpite. V konečnom dôsledku to inak asi nebude a môžeme byť radi, že nemusíme platiť opatrovateľky, televízia je predsa tá najlepšia.

Okrem toho mi chýbajú krátke seriály chodiace od  19:30 do 20:00 typu Krok za krokom, Fraiser, Bill Cosby, priatelia a podobne. Vyplniť čas seriálom, než 20 minútovou reklamou mi príde oveľa lepšie, bohužiaľ, nie je to ziskové. Niekedy som pola pravidelný divák. Existovali programy, ktoré vedeli pritiahnuť moju pozornosť a dnes? Televíziu zapínam pri umývaní riadu, upratovaní alebo keď nefunguje internet. Dôvody sú myslím každému jasné. Nebaví ma stále sa pozerať na akčné filmy, alebo na totálne filmové braky, ktoré televízia musí odvysielať lebo boli súčasťou zakúpeného filmového balíka. Nebaví ma pozerať tie isté filmy dookola 10krát ročne. Nebaví ma sledovať naozaj dobré filmy, pretože reklamy mi pokazia celý zážitok a kým skončia väčšinou zaspím. Vlastne ma nebaví sledovať vôbec nič, lebo nechápem ako môže dať niekto v 20 minútovom seriály 10 minútovú reklamu a po nej dať titulky vo formáte jednej strany zo základnými údajmi, po nej spustiť začiatok nového programu a zasa reklamu. Chápem z niečoho žiť treba, ale pre tieto dôvody si mnoho ľudí počká radšej kým sa relácia dostane do archívu. Kríza dolieha na všetkých, ale ak sa v priebehu jedného víkendu opakuje nejaký film trikrát, to je podľa mňa už aj na skalného diváka priveľa. Zaujímavé je, že televízia Joj aj Markíza vysielajú na viacerých kanáloch a pri tom tam nájdete všetko to, čo sa už opakovalo tisíckrát, nečudujem sa, že sledovanosť nestúpa.

Vždy  keď raz za čas, prepínam z nudy programy mám pocit akoby som pozerala stále jednu a tú istú stanicu. JOJ-ka aj Markíza majú v hlavných vysielacích časoch nasadené totožné typy relácii. Ráno nemôže začať inak než Teleránom, ktoré obsahuje spravodajské bloky a Novinami TV JOJ nasledované Krimi. Nasledujú obľúbené seriály, ktoré treba opakovať dookola. Búrlivé víno a Súdna sieň. Jojka to možno trošku preháňa denne odvysiela 3 časti súdnej siene, z toho jednu novú. Nezaškodí pozrieť si Extrémne prípady, či panelák.  O 17:00 to začína opäť Prvými televíznymi novinami a Novinami o 17:00. Potom samozrejme nasleduje šport a počasie. Zatiaľ čo JOJ-ka stavila na odborníkov Markíza si nechala rosničky, uvidíme, kto lepšie zvolil. No a od 20:20 môžeme opäť sledovať Búrlivé víno  a Horúcu krv no a na konkurencii samozrejme Panelák. Nech si lezú do kapusty pre mňa za mňa, ale nemuseli by úplne vždy mať reklamy v totožnom čase.

Nakoniec som si nechala reality show, ktoré sú samostatnou kapitolou a tieto dve konkurentky v tejto oblasti vedú tvrdý boj. Markíza kedysi dávno prišla s formátom Nevesta pre milionára, Jojka neskôr pomáhala nájsť farmárom ich lásku. Markíza prišla s projektom Mojsejovci, Jojka  s formátom vyvolený a neskôr Hotel Paradise, ktorý sa  od vyvolených líšil tým, že sa odohrával v Dominikánskej republike. A menovať by sme mohli ďalej. Československo má talent vs. Superstár, Recept na bohatstvo vs. Master Schef a mnoho ďalších. Momentálne môžeme na svojich televíznych obrazovkách sledovať tiež pár skvostov ako napríklad Mama, ožeň ma, Dom snov, VIP nákupné maniačky, Bučkovci v ponuke Tv JOJ a Extrémne prípady: Druhá šanca na život, Superstár na Markíze. A mnohé ďalšie. Aj tak všetky môžeme hodiť do jedného vreca, nechápem ako si môžeme nechať kradnúť čas niečím takým ako je reality show. Keď sa pozerám na to, ako sa tí ľudia sami strápňujú až sa za nich hanbím ja. Tieto programy nemajú ani štipku úrovne, nadávky, osočovanie, hádanie sa, rozkrikovanie to je to , čo tak Slovákov láka? Potom je to dosť biedne. Jedno je však isté. Je ich stále viac a keby sme ich nepozerali neboli by.

 

Na chvíľu by som sa zastavili aj pri našej verejnoprávnej televízii

Tam nám nehrozia žiadne reality show, našťastie. Je pravda, že ani STV1,2 nie sú to, čím bývali. Jednak sú obmedzované zákonom musia vysielať pestrú programovú štruktúru. A naozaj sa snažia. Na druhej strane nemajú peniaze na realizáciu mnohých projektov, takže sa často stáva, že sa filmy a seriály opakujú. Výhodou je, že si  na svoje príde  i náročnejší divák, čo sa pri programe súkromných televízii stáva výnimočne. Za to na STV 1,2 sa reklamy pri filmoch nemusíte báť. Ešte v jednom má veľkú výhodu. Jej moderátori sú väčšinou profesionáli.

 

Nemôžeme vynechať ani našu súkromnú spravodajskú stanicu TA3

Tá sa na rozdiel od komerčných televízií snaží robiť spravodajstvo seriózne. Nevnáša do spravodajstva prvky humoru a senzácie ako to môžeme vidieť u konkurencie.

 

A na záver len jedna bodka.

Dávajte si pozor na to, čo pozeráte formuje to vaše myslenie, vašu dušu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?